TÜRKİYE DE YAŞAM

 

Yeme - İçme


Türk mutfağı; ülkenin coğrafi konumu, tarihi ve kültürel zenginliğinin bir sonucu olarak, dünyanın önde gelen mutfakları arasında yer almaktadır. Bölgelere göre çeşitlilik gösteren yeme - içme alışkanlıklarına bağlı olarak yöresel tatların yanı sıra, özellikle büyük şehirlerdeki restoranlarda dünya mutfağından lezzetler de bulmak mümkündür. Tüm bunlara ek olarak, fast food restoranları da ülke genelinde giderek yaygınlaşmaktadır.

Türk mutfak kültürü, eşsiz hamur işi ve tatlı çeşitleriyle de öne çıkmaktadır. Kendine özgü bardağı ile günün her saatinde içilen çay ve Batı dünyasına 16. yüzyılda Türkler tarafından tanıtılan geleneksel Türk kahvesi ülkede yaygın olarak tüketilmektedir.

 

Ulaşım


Türkiye’de şehir içi ve şehirlerarası ulaşım araçları çeşitlilik göstermektedir. Şehir içi ulaşımda özellikle büyük şehirlerde hafif raylı sistemler, metro, metrobüs, belediye otobüsü ve halk otobüsü gibi toplu taşıma araçları tercih edilmektedir. Toplu taşımacılığa ek olarak ülke genelinde taksi hizmeti yaygın olarak bulunmaktadır. İstanbul ve İzmir gibi deniz kıyısında bulunan büyük şehirlerde şehir içi ulaşım için yolcu ve araç feribotlarından faydalanmak da mümkündür.

Şehirlerarası yolculuklarda, kara yollarının ülke genelinde yaygın bir ağa sahip olması ve ekonomik oluşu nedeniyle ağırlıklı olarak otobüsle ulaşım tercih edilmekte olup; uçak ve tren gibi ulaşım araçları da kullanılmaktadır.

Havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler ve yerel hava yolu şirketlerinin sayısındaki artışla birlikte hava yolu ulaşımı da giderek ucuzlamaktadır. Tüm büyük nüfus merkezlerinde sayısı toplam 50’yi bulan havaalanlarıyla, mesafe ne olursa olsun Türkiye içinde bir şehirden diğer bir şehre hava yoluyla ulaşım bir saati geçmemektedir.

 

Eğitim


Türkiye, disiplinli ve kapsamlı eğitim sistemini son on yıl içinde daha da iyileştirmiş durumdadır. Gerçekleştirilen reformlar neticesinde sekiz yıla çıkan zorunlu eğitim, Türk eğitim sisteminin kalitesini artırmış ve okul sayısının yükselmesini sağlamıştır.

Türkiye’de devlet okullarının yanı sıra çok sayıda özel okul ve vakıf okulu da eğitim vermektedir. Bunlara ek olarak yalnızca yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim görebildiği uluslararası okullar da mevcuttur. Ayrıca İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca gibi önde gelen Avrupa dillerinin yanı sıra, Rusça, Japonca ya da Çince gibi dillerin eğitiminin verildiği kurumlar da bulunmaktadır.

2012 yılı itibarıyla Türkiye, tüm devlet okulu öğrencilerine tablet bilgisayar verilmesi ve sınıflara elektronik tahtalar konulmasını sağlayarak ülkedeki ilköğretimin genel kalitesini artırmayı öngören Fatih Projesi’ni uygulamaya almıştır. Eğitimde devrim niteliği taşıyan Fatih Projesi, son teknolojinin eğitimle birleşmesini sağlayacak olması itibarıyla dünyaya örnek teşkil edecektir.

 

Sağlık


Türkiye’deki hastaneler; devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastaneler şeklinde sınıflandırılmıştır. Sosyal ve sağlık programları esas itibarıyla devlet tarafından düzenlenmekle birlikte özel sağlık sigortası yaptırmak da mümkündür.

Devlet hastaneleri, özel hastaneler ve üniversiteler bünyesindeki hastanelerin önemli bir kısmı, altyapı ve uzmanlık itibarıyla uluslararası standartlarda hizmet vermektedir.

 

 

Sosyal Aktiviteler


Türkiye; hobi, eğlence, kültür ve sanatsal aktiviteler bakımından birçok alternatif sunmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde sinema, tiyatro, konser, bale, modern dans, opera ve sergi gibi her türlü kültürel aktiviteye katılma imkânı bulunabileceği gibi, ülke genelinde geleneksel eğlence ve yerel festivaller de ilgi görmektedir.

Futbol, basketbol ve voleybol gibi geniş kitlelere hitap eden sporlara ek olarak golf, dağcılık, aletli dalış, rafting, kayak ve yatçılık gibi alternatif sporlara da imkan sağlanmaktadır.

Farklı uygarlıkların merkezi konumunda bulunan Türkiye, iklimlerin geçiş noktasında yer alması itibarıyla, farklı bölgelerde eş zamanlı olarak farklı aktivitelerin yapılmasına olanak tanımaktadır. Örneğin, bir bölgede kayak yapılırken bir başka bölgede denize girmek mümkündür.

BİLGİ İSTEK FORMU
Global Merkez Ofis İletişim Bilgileri ;
Adres: Ankara (Merkez) :Tunalı Hilmi Cad. NO: 94/18 Kavaklıdere/Çankaya /ANKARA
Telefon: +90 312 428 43 03
E-mail: info@usawat.com
Cep telefonları: 0 546 946 94 95 | 0 506 601 30 35 | 0 555 299 13 80

  • Slider Resim 1
  • Slider Resim 2
Office Mobile Numbers

0 555 299 13 80
0 535 730 71 44
0 546 946 94 95
0 506 601 30 35
Numbers

0(312) 428 43 03 PBX
Fax: 0(312) 428 36 16
Tunalı Hilmi Caddesi 94 / 18 Ankara

www.usawat.com www.azerbaycanuniversite.net www.avrupaeğitimi.com www.turkeywat.com www.globaluniversitebul.com www.globaldanismanlik.org www.globaltr.org